29 Şubat 2012 Çarşamba

00:20 - 3 comments

Agh Gönüllüleri için Cesis RehberiEfenim şimdi bi agh yaptık geldik, iyisiyle kötüsüyle geçti. Geldikten sonra Letonya'ya olan sevgimi biraz abartınca arkadaşlar arasında "Letonya Fahri Elçisi" konumuna kadar geldik.Aslında; sakin,küçük ve soğuk bir ülke olması nedeniyle sevmiştim. Keza uzun dönem agh'yı de Letonya'da yapacak kadar durumu baya ilerlettim! Hatta letonya'da kuruluş bile buldum ama irtibata geçmedim.Tanıdık arkadaşlar vasıtasıyla geçeriz!
Neyse lafı uzatmadan konuya dönelim!

Şimdi, Letonya-Cesis'e genelde Gaziantep Gençlik ve Kültür Derneği ile gidiyorlar. (Derneğin ilk anlaşma yaptığı kuruluş.)  Bulunduğum dönemde Ermenistan ile ortaklıklar olacağını söylemişti,başkan.

Şimdi bu yazıda neler olacak,onları söyleyeyim! Blogumun deyimiyle; "Mutfak'ta neler var?" Cesis'e giden arkadaşlar diyor,nerde yemek yenir,ulaşımı nasıl, nasıl gezerim,neler yapabilirim. Riga'yla ilgili değişik anektodların nelerdir. Yani efenim, yüzyüze görüştüğüm arkadaşlardan aldığım birkaç sorular var ve bunları çoğu zaman karşı tarafla konusamıyoruz,zaman olmuyor vs.Hem blog uzun olması nedeniyle (26 yazı var ve her yazı ayrıntı, insanlar ayrıntı içinde kayboluyor) en iyisi bunları tek başlıkta toplayalım diye yazma gereksinimi duydum!

Daha geniş kapsamlı birşey yazacağım için şimdiden uzun olacağını söylemek isterim.
Hadi başlasın!

-Vize olayı, giden ve gidecek arkadaşlar bu konuda çok kasıyor kendini, korkacak bir durum yok!
Bütün evrakların tamamsa veriyorsun konsolosluktaki/büyükelçilikteki leton görevliye, evrakları inceliyor. sonra sana bir kağıt veriyor (küçük bir kağıt bu arada) o kağıtla kim gelirse alıyor. Yani Ankara dışındaysan Ankara'dan bir arkadaş bul kendine, ver kağıdı al vizeni. Ne kadar kolay di mi?

-Ya kolay tamam da ne evraklar var, ha birde vize parası ödeniyormuş, hele onu da anlat gönüllü kardeş?
Evrak kısmını yazdım, sadece tıkla,oku!
Bu vize harç parası mevzusu, Ulusal Ajanslar birbiriyle anlaşmalı olduğu için para ödenmesi zorunlu değil. Ama bunu konsolosluktaki görevliye söylemen ve onu ikna etmen lazım, ters birşey yaparsan vermeyedebilirler! Keza letonya değil de başka bir ülkeden vize alırken görevliyle ufak tartışma yaşayıp vize alamayanlar da biliyorum.
Ama bu seni korkutmasın gönüllü arkadaşım. Neyse.. ikna ediyorsun, iki ülke birbiriyle anlaşmıs falan, bak  elimde davetiye var, projemin orjinal metni var, daha ne olsun. Hadi ver şu vizeyi de Avrupa'ya gidip gönüllülük yapalım! Diyelim ikna olmadı yatırırsan veririm! derse Garanti Bankasının Ankara şubesine
(Letonya Büyükelçiliği - Garanti Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi Ankara
Euro Hesap no : 9093697
Garanti Bankası Şubeleri havale için herhangi bir ücret almamaktadır. Eğer vize harcı başka bir banka şubesinden ödenirse tahakkuk edilebilecek banka komisyonlarını müracaatçı ödeyecektir.
* Letonya'nın İstanbul Fahri Başkonsolosluğu'na yapılacak vize başvurularında Başkonsolosluğa ödenecek servis ücreti 25.- Euro'dur. ) Kaynak için!
Bunu Ulusal Ajans karşılıyor zaten. Bi sıkıntı yok yani.

- Geldik Letonya'ya.. Ya abi beni kimse karşılamaya gelmemiş, ya da benim Riga Havalanından merkeze gitmem lazım, ne yapacağım! Kaldık mı Havalanında! Letonca da bilmiyoruz ki şimdi?

Calm down volunteer! Ne panik yapıyorsun. Riga Havalanı dediğin nedir ki! Riga merkez'e yarım saat uzaklıkta bir havaalanı! Atlasan taksiye gene gidersin. Ama para, gönüllü için tasarruf edilecek bir araçtır. Hele de Letonya'da isen. Letonya parası benzemez öyle, Euro'ya-Dolar'a-Sterlin'e! Fena çarpar adamı! Ufak göründüğüne bakma sen! 1 letonya latı  1.45 euro -1.95 dolar - 1.25 sterlin ve 3.50 Türk Lirası (Şubat 2012 Döviz Endeksi )

Riga Havaalanına nasıl giderim-gelirim?
Şimdi Riga merkezdeysen, forumcinemasın ordaki otobüs duraklarına gelecen, o durakların en sonundaki 22a otobüs durağına gidecen, orda saatler yazılı, bekleyip binecen! Tahmini yarım saat'te bir kalkar, ve bilet normal otobüs biletinden 4 tane. o da 2 lat ediyor(her bilet 0.50 lat- 50 santimus)
Havaalanındaysan şayet, Havaalanı yakınında otobüs durağı var! Kime sorsan söylerler sana! Sadece birine " Where is the bus station -kur ir autoosta" söyle yeter!" Bileti havaalanındaki bir büfeden ya da otobüsün içinde alabilirsin! Yalnız en önemli nokta! Buraya dikkat et! Havaalanındaysan ve yanında lat yok sadece euro/dolar varsa sadece otobüs için para bozdur, paranın tamamını bozdurma! Yoksa fena girer sana! 50 Euro'ya 2 lat komisyon alıyorlar! 2 Latı küçümseme! Yeri gelir o 2 latla 1 günlük yemek paran olur!

Peki benim bu eurolarımı/dolarlarımı nerede ucuza bozdururum!
Şimdi her gördüğün exchange bozdurma! Her bankanın komisyonu farklıdır! Ve her santimus'un değerini ilerleyen gönüllülük günlerinde anlarsın! 1 santimus'un bile neleri değiştirir, farkına varmazsın! Örnek vereyim,kendi gönüllüğümden. Son 2 gün cebimde 35 santimüs vardı, Meydandaki Top market'de 18 santimus'a hazır makarna alırdım! Sıcak suya koyup 5 dakka beklet, al sana makarna! 1 günde 1 makarna yesem geriye 17 santimus kalır, orda 18 santimus'a makarna. hani nerede 1 santimus! Yok! O günlerde yanımda hiçkimse yoktu,1 santimus borç isteyecek arkadaşım yok! 1 gün aç kalacan! Az ilerdeki avm'ye gittim. Adını unuttum! V ile başlıyordu ismi! Orda o hazır makarna 17 santimüs idi. Yani toplamda 1 santimüs kâr elde ettim. (Bu arada santimüs bizin kuruştur) Uzatmadan konuya girelim. Ben  "norvikbanka"da ucuza bozdurdum. 30 santimus komisyonla bozdurdum! Nerede bu Maxima Market? Şimdi cesis'de gönüllülük yaptığın kuruluşun olduğu Rigas ieladan(Riga caddesi) aşağı doğru git, kaferiga'yı fonoclubs'u geç! Kavşak'da Maxima Avm'yi görecen! Girip soldan en son dükkana girecen, verecen eurolarını alacan letonya latlarını! Döviz exchangi kapalı olduğu zaman o markette biraz turla! Giriş kapısında sana saat kaçta açık olacağını gösterir,bi 2 3 dakika erken git, önlerden yerini kapat!

Bu arada Maxima market gönüllü için önemlidir! Bazı şeyler ucuzdur orda! Şimdi şu ucuz bu ucuz demek istemiyorum. Çünkü diğer marketlerle beraber bazı ürünlerde indirimler dönem dönem değişiyor. İlk geldiğin zaman alışveriş yaptığın markette bir ürün, diğerinde ucuzdur, ama gün gelir o ucuz markette pahalıdır! Bunu Sen kontrol edeceksin! Kısa dönem kalırsan sana pek fazla işlemez! Ama 2 -12 ay falan kalırsan çook değişir! Ve bu arada fena derece santimusların olur. O santimusları biriktirir, latların oluşur! :)

Şimdi ben şunu anlamadım! Lat - santimus bir kenara da bu marketler neyin nesi?
Maxima- Top-Supernetto- Vecko (sanırsam adı buydu ama v ile başlıyo) bunlar var, küçük avmler. Bizim bim gibi. Bunları gez dolaş, ne var ne yok! Sana en yakın şubeleri nelerdir? Top; meydandadır, sağa dön, karşında! meydandan düz ilerle sağda karşında vecko. Maximanın yerini tarif ettim. Supernetto, Kaferiga'nın yanındaki büyük kilsenin karşısındaki ara sokaktan sap biraz 100 150 metre yürü, cesis belediyesi istihdam ajansına doğru giderken sağda bi yer, ya da kindergarten'e giderken sağa sapma doğru git, bulursun!
Bunlar senin yemek malzemelerin için önemlidir.

Yemek konusu nedir, Sanırsam sen yemekte sıkıntı yaşamıssın!
Evet, bir Gaziantepli olarak fena sıkıntı çektim! Eğer Cesis'de agh gönüllülüğü yapacaksan, yemek malzemelerini yanında getir! Yemek konusunda Letonya sınıfta kaldı! Patates-Balık-Domuzeti üzerine kurulu yemek sistemi! Değişik tatlarda tattım ama geneli bunun üzerine! Sen neler yaparsın!  Öğrenci yemeği olarak Patates kızartma- Makarna- Salatalık tarzı ve bol bol tavuklu ve vejeteryan pizza!
Diyelim, getirmedin bişeyler! Değişik alternatif neler var? Ve yemek hazırlama konusunda yatkınsan birşeyler hazırlarsın! Marketten aldığın malzemelerle! Ama ben Cesis'e giden arkadaşlarla irtibat halinde kurduğum Şubat 2012'ye kadar genel yemek düzeni, benimde yaptığım gibi- patates-makarna-pizza üzerine! Değişik tatlar da hazırlayan leton gönüllü arkadaşlar da olacaktır, ama onlar sadece 1-2 defa! Onlar senin can kurtarıcın!

Ya bu kadar isyankar bir yemek düzeni oldu bu,gönülllü arkadaşım! Yok mu şöyle türk usulu yemek!
Tabiki var, Döner,iskender,Baklava-Lahmacun-Adana-urfa-kır pidesi ne ararsan var! Ama bunlar Riga'da var! Turkebab var riga'da. Şubeleri çoktur! Tıkla buraya! Hatta Estonya Tallinde yeni şubesini açtı! Büyüdü yani! Başka alternatiflerde var! Old towm çevresinde Türk restorantlar, Yahudi restoranlar var! Yemekten zevk alabileceğin yerler!

Cesis'de eğlence ortamı nasıl? Ortam nasıl? Geceler nasıl?
Cesis'de 6 Club vardır. Fonoklubs-Shakebar- Discoteka-Aromaclub-Blackcat-Flinston Club ( Gidiş güzergahına göre sıralanmıstır!) En iyi-efendi club'u Fonodur. Cesis'de ünlüdür. Çeşitli konserler verilir.  Etkinlikler için takip et! Bu arada, Blackcat gece 6'da kapanır! Hepsinde bir bira 1 latdır! ( Cesu beer- market fiyatı ortalama 60santimüs) Ortam için shakebar önerilir! Cesis'de en güzel club eğlencelerin shakeden çıkar!
Clublarda herkesin ortamı vardır! Arkadaşlarıyla gidip eğlenirler! Gidersen ortamı olan arkadaşınla gidecen! Yoksa tek gidersen, sıkıntı çekersin!

Peki Riga'da durumlar nasıldır? Eğlence olarak?
Önce Cesis'i unut! Dal birine! :) Tavsiyeler; Scandal-Pussy- Essential,Sky bar bunlar Letonya'nın önemli  clublarıdır! Sadece şunu diyeyim, Essential Club'un içinde 6 tane club odası var! Her oda'da farklı müzikler çalar! Ve dünyanın sayılı clublarındandır! Türk Erasmus öğrencileriyle karşılabilirsin! Sabah 10'a kadar eğlence devam eder! Essential'de face control var! Mrjinal tipleri almazlar. Giriş 5 latdır! Alkol, 3-4 lat bira 5-6 lat vodka viski vs.. Cesis'e göre fena pahalı! Dikkat et!  Scandal bar'ın 2.katında sigara içme serbest!
Değişik club alternatifleri için; Riga Turu yazıma bakabilirsin!

Riga dışında neler var,bu ülkede?
Jurmala, bölgenin önemli tatil merkezi. Bizim Antalya yöresini düşün! Gerisini söylememe gerek yok! Jurmala'yı gez, vaktin varsa! Riga'ya yakındır.

Riga'da değişik aktiviteler neler vardır! Oldtown falan varmış, müzeler falan?
Oldtown! Ortaçağ'ı yaşıyorsun.  Art Neuveau  mimarisinin dünyada tek örneklerini görebilirsin. En fazla 1-2 Saatde gezebilirsin! Savaş müzesi- Kara müzesi- Erotik müzesi gibi müzeleri gezebilirsin!
Değişik tatlar için, sadece sarmısaktan yapılan yemeklerin olduğu restoranta veya ortaçağ restorantına uğrabilirsin! Ortaçağ restorantını şiddetle tavsiye ederim. Dekorasyonundan tut, yemek sunuş şekli-garsonların durumuna-yemeklere vs kadar hepsi ortaçağ! Elektrik yoktur,orada! Bir ortaçağ yemeği yemeni tavsiye ederim.

Ulaşım nasılır?
Cesis içi "cata" vardır ve genel olarak; www.1188.lv ye bak! Uluslararası ulaşım için "ecolines.net" otobüs için. rynair.com ve wizziar.com önerilir. cidden ucuz. airbaltic zaten bölgenin ucuz uçak  ulaşımları!

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar! Devamı gelecektir!

Detaylı bilgi için;
www.facebook.com/budakca
www.twitter.com/budakca

Daha iyi bir gönüllülük için...

3 yorum:

Evet bende şu an cesis de gönüllüyüm. bu yazıyı daha önce okumuş olmayı isterdim. Çok güzel anlatmışsınız biraz değişse de herşey aynı.

Merhabalar seneye baharda Rezekne de olucam acaba benim de gönüllü olma imkanım olur mu bu arada Erasmus kapsamında gelicem derslerimi engeller mi bu gönüllülük işi?

Merhabalar seneye baharda Rezekne de olucam acaba benim de gönüllü olma imkanım olur mu bu arada Erasmus kapsamında gelicem derslerimi engeller mi bu gönüllülük işi?

Yorum Gönder